Seo Nedir, Nasıl Yapılır ?
Seo Nedir, Nasıl Yapılır ?

SEO  "Search Engine Optimization"; Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi, web sitesinin arama motorları tarafından kolayca bulunmasını sağlamak amacı ile yapılan bir çalışmadır. SEO, bir web sitesinin kodlamasından, alan adına (domain name), içeriğinden, popülerliğine kadar bir çok aşamada yapılan bir çalışmadır.

Kodlama Sırasında Yapılacak Çalışmalar

web programlama

Arama motorları, bir web sitesinin ne yaptığını, ismini, konu başlıklarının, sitede neyin önemli olduğunu, sitenin ne iş yaptığını vs. gibi bir çok özelliği, öncelikle kodlar içinde arar. Yani arama motoru, bir siteyi tanımak için bazı kriterler ve standartlar kullanır. 

Teknik olarak açıklamadan önce şöyle bir örnekle açıklamaya çalışalım; mesela lokantada masaların üzerinde tuz ve karabiber olan iki tane ayrı kap koyarlar. Hiçbirimiz tuz hangisi biber hangisi diye düşünmeyiz. Çünkü tuz kabının üstündeki delikler ile biber kabının üzerindeki delikler arasında fark vardır ve bu deliklerden tuzun hangisi olduğunu, deliklerin büyük ve az olmasından anlarız. Aynen bunun gibi, web sitesini kodlarken de, her içeriği farklı kaplar içerisine koymak gerekiyor.

Web sitesi kodlarken kullanılan HTML dili içerisindeki her tag aynı işi görebileceği halde, başlıklar için “h” etiketi, menü için “nav” etiketi, içerik için “article” etiketi kullanılıyor. Dilin yapısında, farklı etiketler için farklı tanımlamalar mevcut olsa da, hepsi temelde aynıdır. Arama motorları da bu farklılıklardan yararlanarak, “h” tagı içine yazdığınız içeriğin başlık olduğunu anlar.

Bir web sitesinin SEO çalışması ilk önce onun kodlamasından başlar. Bundan dolayı kodlama yapılırken, SEO standartları bilinmeli ve ona göre kodlanma yapılmalıdır.

Web Sitesinin Tasarımı Sırasında Yapılacak Çalışmalar

web tasarım

Kodlama yaparken, kullanıcı deneyimlerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Resimlerin, linklerin, başlıkların veya menülerin yerli yerinde, kullanıcının en rahat kullanacağı şekilde olması gerekiyor. Resim, yazı, link, menü dengesinin korunması sitenin hızı ve kullanım kolaylığı için gereklidir. Siteniz ne kadar hızlı ve kullanışlı olursa kullanıcılar o kadar sizi tercih eder ve sitenizde o kadar çok vakit geçirirler. Kullanıcıların yarısından fazlası bir siteye ilk girdiklerinde yavaşlıkla karşılaşırlarsa, o siteden hemen çıkarlar.

Kullanıcının, bir sitede ne kadar vakit geçirdiğine, çıktıktan sonra geri dönüp dönmediğine ve sitenizle ne kadar etkileşim içinde olduğuna bakan arama motorları, bu kriterlere göre siteye puan verir ve bunu arama sonucu gösteriminde kullanır. Bundan dolayı sitenin kullanıcı deneyimi konusundaki başarısı için tasarımının iyi yapılmış olması gerekiyor.

Web Sitesinin İtibarı

backlink

Youtube’da bir video izlerken, Youtube izlemeniz için size tavsiye videolar gösterir. Bu tavsiye videolara gire gire hiç ummadığınız videolara kadar gitmiş olduğunuzu görürsünüz. Arama motorlarında da, siteleri ve sayfaları bulmak için böyle bir sistem kullanılır ve buna “Backlink” denir.

Backlink tam olarak Youtube tavsiye algoritması gibi çalışmaz. Backlink sitelerin birbirini göstermesidir fakat Backlink’in kalitesi ve itibarı da önemlidir. Yani birbirini gösteren siteler ne kadar kaliteli ise PageRank değeri o kadar yüksek olur. Mesela Vikipedi gibi bir site içinde sitenizin linki paylaşılırsa, bu siteniz için çok büyük bir itibardır (elbette Vikipedi kendi itibarını korumak için, sayfa içerisindeki linkleri arama motorlarının takip etmemesi için “NoFollow” etiketi kullanır).

Doğal backlink alabilmek için, web sitenizin bir amaca hizmet etmesi, bir ihtiyacı karşılıyor olması veya kısaca birilerine faydalı olması gerekiyor. Doğal backlink, uzun vade de sitenizin, arama sonuçlarında üst sıralara çıkması için önemlidir. Doğal olmayan, yanlış ve abartılı yapılacak backlink çalışmaları, kısa vade de ani bir ziyaretçi trafiği sağlasa bile, arama motorları bu durumu kısa süre içinde fark eder ve sitenizi spam olarak işaretleyebilir.

Güncellik ve Sosyal Medya

sosyal medya

Sitelerin güncel olması ve kullanıcı ile olan etkileşimi, arama motorlarının sevdiği bir durumdur. Sitenin güvenilirliğini artıran bir özelliktir. Web sitesinin, sürekli güncellenmesi, içeriğinin kullanıcıların yorumuna açılması ve sosyal medya hesapları tarafından paylaşılması ve konuşulması sayesinde, sitenin güvenilirliği ve erişim kolaylığı artar.

Bu aynen pazarda, bir tezgahın üzerinde toplanan insanların neden oradan aldığına bakmadan, “herkes oradan alıyorsa bende oradan almalıyım” mantığına benzer. Arama motorları da, ağ içerisindeki siteleri dolaşırken, en çok hareketlilik gördüğü sitelere daha fazla öncelik verir.

Sitelerin güncelliği, sosyal medya ile olan etkileşimi ve aldığı kaliteli backlink gibi faktörler o sitenin güvenilir, itibarlı ve marka olmasını sağlar. Bu başarıyı sağlamış sitelerin, arama motorları tarafından indekslenmesi saniyeler içinde bile olabilmektedir. Çok güvenli bir site için bir içerik girildiğinde, hemen arkasından yapacağınız bir arama sonrasında, ilgili içeriğin ilk sayfalarda görüntülendiğine şahit olabilirsiniz.

İçerik İlk Kriter Olmalı Ama Optimizasyon Olmadan Olmaz

içerik kalitesi

Arama Mmotorlarının nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Arama motorlarının nasıl çalıştığını, ne kadar iyi bilirseniz o kadar çok doğal önlem alabilir ve optimizasyonlarınızı ona göre yapabilirsiniz. Siteye içerik eklerken kesinlikle ilk öncelik arama motorları olmamalı ve doğal akışına uygun hazırlanmalı. Hazırlanan içerikler daha sonra, gerekli kurallara uyularak, arama motorları için optimize edilmeli.

Arama motorları, sitelerin indekslenmesi konusunda neredeyse insanlara yakın bir başarı sağlayabiliyor. Bunu yaparken, teknik altyapılardan başka, farklı istatistikleri de kullanıyor. Mesela kullanıcıların sitenizde ne kadar zaman geçirdiği, sitedeki kullanıcı başına tık sayısı, ne kadar kullanıcının sitenize geri döndüğü, kullanıcıların cinsiyet, yer, zaman, ilgi alanları gibi profillerini, kullanıcıların sitenize nereden yönlenerek geldiği, yönlendirildiği sitenin güvenilirliği, sizin sitenizde yaptığınız yönlendirmelerin olduğu sitelerin ne kadar güvenli olduğu vs. gibi bir çok kriteri değerlendiriyor. Bu veriler sitenin ne kadar gerekli, kullanıcı ihtiyaçları için ne kadar yeterli ve itibarlı olduğuna karar veriyor.

Tüm bunların yanı sıra, içerik konusunda alacağınız teknik tedbirleri de göz ardı etmemelisiniz. Kodlama, alan adı, alan adının yaşı, anahtar kelimeler, içerikteki kelimelerin, başlıkların veya herhangi bir özelliği olan sözcüklerin, uygun taglar içinde (başlıkların büyük ve koyu olması, anahtar kelimelerin koyu olması, resimler ve videolar ile desteklemek, önemli erlerin altının çizilmesi ve gerekli yerler için link verilmesi gibi) tanımlanması siteniz için bir adresleme anlamına geliyor.

SONUÇ

seo

“İnsanlar için yaz, robotlar için optimize et” cümlesini sürekli akılda tutmak gerekiyor. Bu söz her ne kadar, kodlama ve tasarım gibi teknik konular için yapılması gereken SEO çalışmaları için bir anlam ifade etmese de, SEO’nun çok büyük bir kısmını kapsamaktadır.

SEO konusunda yapılacak çalışmalar bir çok alandaki uzmanlık seviyelerini ilgilendirmektedir. Herkes kendi alanına göre SEO’ya katkı sağlayabilir. Her uzmanlık seviyesindeki insanların yapacakları farklı SEO çalışmaları vardır. Yazılımcılar, tasarımcılar, içerik üretenler, içerik editörleri, sosyal medya uzmanları, reklamcılar gibi çok geniş bilgi birikimlerinin, SEO çalışmalarına katkısı vardır. Her ne kadar, farklı uzmanlıklara sahip, tüm insanlar SEO çalışmalarına katkı sağlayabilir olsa da, tam ve kaliteli bir SEO tüm bunların en iyi şekilde yapılması ile mümkündür.