Seo Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Seo Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO, bir web sitesini yönetmenin en temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Ancak İnternette hakkında yapılan tartışmalar ve ortaya konan bilgilendirici yazılar Seo’yu olduğundan daha karmaşık bir hale getirmektedir. Gerçekte ise Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) oldukça basittir ve doğru uygulandığı zaman web sitenizin ziyaretçi trafiğini kısa bir süre içinde arttıran etkili bir yöntemdir.

Neden Seo?

İnternette arama motorları önemli bir hizmet sunmaktadır. Aradığımız bir bilgiye en uygun sonuçları saniyeler içinde binlerce web sitesi içinden bulup karşımıza getirmektedir. Bugün çok az sayıda insan web sitelerine adreslerinden ulaşır. İnsanların büyük bir çoğunluğu Google, Yandex ve Yahoo gibi arama motorlarını kullanarak çıkan sonuçlardan web sitelerine ulaşmaktadır. Bir web sitesi trafiğinin neredeyse tamamını arama motorlarından gelen ziyaretçiler oluşturur.  Seo bu yüzden çok önemlidir.

Seo Türleri

İki temel Seo yöntemi vardır. İnternette bu türlere  “white hat”; yani “beyaz şapka” ve “black hat”; yani “siyah şapka” adı verilir.

Black Hat Seo

Siyah şapka denen “black hat”, Seo’nun karanlık yüzüdür. Tamamen hileli Seo tekniklerine dayanır. Asıl amacı arama motorlarını kandırarak ziyaretçi sayısını arttırmaktır.

Link Farming (Link Besleme)

Black hat Seo’da genellikle “link farming” denilen bir yöntem kullanılır. Türkçe’ye “link beslemesi” olarak çevrilebilecek bu yöntemde bir web sitesi veya bir grup web sitesi yaratılarak özellikle bir sitenin arama motorlarında en üst sıralarda görünmesi sağlanır.

Normal bir web sitesi görünümünde olan bu sitede içeriğin neredeyse tamamı hiperlinklerden oluşur. Google web sitelerinin değerini ölçmek için 2014 yılına kadar PageRank sistemini kullanıyordu. PageRank bir web sitesine başka bir web sitesinden gelen bağlantıyı artı değer olarak görüp siteyi arama sonuçlarında üst sıralara taşıyan bir sistemdi. Ancak son zamanlarda Google ve diğer arama motorları, link besleme yöntemini engellemekte, buyöntemi kötü amaçlı yazılım (spam) olarak görüp hileli link beslemesi kullanan İnternet sitelerini yasaklamaktadır.

Gizlenmiş İçerik

En sık kullanılan black hat Seo yöntemidir. Gizlenmiş içerik, bir web sitesinin kaynak kodunda yer alan, ziyaretçilerin göremediği linkler ve yazılardır. Özellikle arama motorları sonuçlarını manipüle etmek için web sitesinde gizlenmiş anahtar kelimeler barındırır.

White Hat Seo

White Hat Seo, arama motorlarının web sitesinde bulunan içeriği tespit edebilmesi için içeriğinin güçlendirilmesini ve geliştirilmesini içerir. White Hat Seo, bir web sitesini arama sonuçlarında en üst sıralara taşımak için yapılan tüm uygun işlemleri kapsar. Tüm bu işlemler etik ve güvenli işlemlerdir.

White hat Seo teknikleri, içeriği kaliteli ve özgün bir hale getirmek, sayfaların içeriğinde arama motorlarında en çok aranan kelimeleri içeren anahtar kelimeler kullanmak, başlık ve meta data adı verilen tanımlayıcı verileri düzenlemek, web sitesine kurallara uygun, popülaritesi yüksek sitelerden bağlantı oluşturmak gibi işlemleri içerir.