Mobil Site Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Mobil Site Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Mobil yani “hareketli” tanımı bügün cebimizdeki akıllı telefonlar için kullanılan bir terimdir. Yani mobil site, cep telefonlarından internete girilerek takip edilen sitedir. Peki günümüzde mobil siteler neden bu kadar önemli? Bunu bir örnekle açıklayalım: Bugün dünya üzerinde yaklaşık olarak 7.5 milyar kişi yaşıyor. Dünya üzerindeki cep telefonu sayısı ise 6 milyar ve bu rakam gün geçtikçe artıyor. Yani hemen hemen her 1 kişiye 1 cep telefonu düşecek seviyeye geldik. Burada bizim için önemli olan ise mobil site kullanıcıları. Şu an cep telefonları üzerinden internete bağlanarak bir mobil sitelere giren kişi sayısı 1 milyarın üzerinde. Yapılan araştırmalara göre bu rakam birkaç sene içerisinde ikiye katlanacak. O nedenle rahatlıkla diyebiliriz ki, yakın gelecekte mobil siteler internet alemini ele geçirecek.

 

Birçok irili ufaklı şirket mobil dünyasındaki bu artışı ve gelecekteki potansiyeli farketmiş olacak ki, hızlı bir şekilde mobile sitelere geçiş yapıyor. Geçmeyenler de çoktan çalışmalara başladı bile. Ama ortada bu kadar çok mobil site olduğu düşünülürse, bu sitelerin yüzde kaçı gerçek anlamda mobil uyumlu, yani bir anlamda doğru mobil özelliklerde? Birçok kullanıcı düzgün yüklenmeyen, açılıp kapanan, yazıları okunmayan ya da görsel olarak hiçbir şey ifade etmeyen mobil sitelerden sıkılmış durumda. Kabul etmek gerekir ki, ortada büyük bir mobil site kirliliği var. Mobil site tasarımında yaygın hatalara düşmemek için uyulması gereken birtakım özel kurallar bulunuyor. Bu kuralların işlemesi sağlam bir mobil site yaratmanın ve kullanıcıları tamamen memnun etmenin anahtarı olarak görülebilir.

 

Bir mobil sitenin yapımına başlamadan önce mutlaka hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Yani mobil sitenizi kimlerin ziyaret edebileceğini aşağı yukarı bilmek durumundasınız. Kullanıcı profil analizi yapmak sitenizi daha en başından o kullanıcı profiline göre tasarlamanıza ve daha sonradan yine kullanıcı profilinize göre hareket etmenize olanak tanıyan önemli bir olaydır.

Mobil sitelerin genellikle sokakta, beklerken, toplu taşıma araçlarında, yani hareket halindeyken veya bir başka meşguliyet ile uğraşılırken ziyaret edildiği unutulmamalıdır. Bir mobil kullanıcı, mobil siteye hızlı ve kolay ulaşmak ister. Masa üstü kullanıcıları gibi uzun süreler geçirmek ya da beklemek istemezler. Mobil kullanıcı fast food tüketici gibidir, hemen tüketir. Bu nedenle tasarım ve içerik bu bilgiler ışığında ele alınmalıdır.

Mobil site tasarımlarının masa üstü bilgisayarlarda kullanılan tarayıcılar ile uyumlu şekilde dizayn edilmesi yanlıştır. Web sitesinin mobil olarak düzgün ve kaliteli çalışabilesi için WC3 tarafından belirlenmiş olan kriterler dikkate alınarak tasarlanması gerekir. Mobil siteler ancak bu sayade o bildiğimiz mobil site görünümüne kavuşabilirler.
Mobil sitelerde yüksek boyutlu sayfalar yüklenemeyeceği için mutlaka daha hızlı yüklenebilecek şekilde site tasarımı yapılmalıdır. Bu web sitesi için büyük bir değişiklik anlamına gelir. Çünkü önce web sitesinin yeniden dizayn edilmesi ve mobil cihaz uyumluluğuna getirilmesi gerekir.

Web sitesini mobil uyumlu hale getirmek için site içerisinde CSS kullanmak ve tablolardan uzak durmak amaçlanmalıdır. Yine sitenin xml ya da xhtml’den birini kullanarak UTF – 8 karakter kodlaması ile yapılması çok daha pratik bir yöntem olarak görülebilir.

Mobil site tasarımı yapılırken sanki tüm telefonlar aynı boyuttaymış gibi bir hataya düşülür. Birçok telefonun farklı ekran boyutlarında olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sayfa şablonları akışkan ve genişliğe yayılmalıdır.
Daha önce belirttiğimiz gibi, mobil kullanıcılar mobil cihazlarından bilgiye hemen ulaşmak ister. Mobil sitelerde en sık başvurulan arama veya kategoriler gibi önemli bilgiler hemen en üstte yer almalıdır. Bura da önemli olan mobil kullanıcı mobil siteyi açtığında, sayfa da hiç hareket etmeden önemli bilgileri görebilmelidir. İkincil öneme sahip olan bilgiler daha aşağıda olabilir.

Mobil kullanıcının tüm işlemlerini parmaklarıyla yaptığı gözardı edilirse, mobil kullanıcı mobil siteyi verimli kullanamaz. Parmak ucuyla tıklanabilecek alan 30 px’den küçük olmamalıdır ve mutlaka iki eleman arasına boşluk konulmalıdır. Bu yöntem kullanıcıda kullanım kolaylığı sağlar.

Arkaplanlardan kaçınmak okunabilirliği artırır. Karmaşık arkaplanlar ışıkta yanılsamalara neden olarak mobil site kullanıcısının yazıları okuma şansını düşürebilir. Mümkün olduğu sürece tek bir imaj kullanmak en idealidir. Yazılar ortalama büyüklükte olması gerekmektedir.