E Ticaret
E Ticaret

Elektronik ticaret kısaca ismi e-ticaret olan çevrimiçi alışveriş sistemine verilen isimdir. Çevrimiçi alışverişler insanların otorduğu yerden mağaza yada dükkanları bilgisayar, tablet, telefon gibi elektronik çevrimiçi cihazlar sayesinde otordukları yerden onlarca elektronik mağazayı gezme fırsatı bulabilmektedirler. Elektrik ticaret günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır ancak elektronik ticaretin (e-ticaret) geçmişi çok fazla geriye gitmemektedir. 1990 ların başlarından günümüzü çok hızlı bir şekilde hayatımıza girip sonrasında vazgeçilmez bir hale gelmiştir.

Elektronik ticaret ( e-ticaret ) siteleri kurmak günümüzde kurmakta alışveriş yapmak kadar kolay hale gelmiştir. Elektronik ticaret sistemlerinin günümzde ücretsiz yazılımları mevcut ve seçeneklerde oldukça zengindir. Bunlar Opencart, WordPress, Zenshop, Proticaret gibi ücretsiz açık kaynak kodlu  e-ticaret sistemleridir. Bunların dışında ücretli elektronik ticaret yapısına sahip Web siteleri kurdurmanız da mümkündür. İster ücretli ister ücretsiz yazılım kullanın ancak doğru ürünü doğru kitleye ulaştıramazsanız altyapınızın bir esprisi olmayacaktır. Elektronik ticaret sektörüne giriş yapabilmeniz için SEO ( Search Engine Optimization ) Arama motoru optimizasyonu yada SEM ( Search Engine Marketing ) Arama motoru pazarlaması ihtiyacınızı gidermek zorundasınız. Yani kısacası bir yol haritası ve bir rehbere ihtiyacınız var.

Elektronik ticaret sistemleri için basitçe özetleyecek olursak izlemeniz gereken yol şu şekildedir.

Arz talep araştırması ile doğru bir ürün bulmalısınız, bu ürün veya ürünleri hangi müşteri kitlesine hitap ettiğini analiz edip bu yönde bir çalışma yapmalısınız. Hedef kitlenizi belirledikten sonra anahtar kelime, rakip analizi gibi ince detayları göz önünde bulundurarak sürekli güncel kalıp web sitenizi geliştirip daha açıklayıcı ürün tanıtımına özen göstermelisiniz. Sonrasında müşterilerinizin size olan güvenini sağlayıp ve bu güveni sarsmamanız gerekmektedir. Bunun gibi detayları ön planda tutacak olursanız zamanla web siteniz ile kendinizide geliştirmiş olacaksınız ve başarıya ulaşacaksınız.

Umarım faydalı olmuştur şimdiden hayırlı işler.