Domine Edilen 7 SEO Trendi
Domine Edilen 7 SEO Trendi

Arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyası nadiren uzun süre sabit kalır. SEO topluluğu, yeni Google güncellemeleri, yeni stratejiler, düzen değişiklikleri, yeni teknolojiler ve büyük etkilenenlerden gelen yeni raporlar ve çalışmalar arasında yılın büyük bölümünde abuzz olarak kalır. Bu durumda, her sene tüm bu değişiklikler ve tartışmalar üzerine düşünmeye vakit ayırmayı ve gelişmelerine yol açan eğilimleri tespit etmeye çalıştım. Geçen yıl, video içeriği ve özellikli snippet’lerin yükselişi gibi şeylere baktım-böylece 2017’deki en büyük trendlerden bazıları tespit etmeye çalıştım bunlar nelerdi.

1. Mobil optimizasyon, ilk kez masaüstünün önemini aştı.

Geçtiğimiz Kasım ayında Google, mobil içeriği masaüstünde ilk kez önceliklendirdiği hakkında bir şey duyurdu “mobil ilk dizin oluşturma” stratejisini yaymaya hazırlanıyor yani “Bugün, çoğu insan Google’da bir mobil cihaz kullanarak arama yapıyor” dedi. “2017 boyunca Google, siteleri hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP’ler) gibi mobil merkezli özellikler, mobil cihazlarda anında yüklemek için özel olarak tasarlanmış ve yapılandırılmış sayfalarla birlikte, siteleri mobil cihazlar için optimize edilmiş web siteleri ile tanıtmaya ve ödüllendirmeye devam etmiştir. Bir mobil kitleye hitap etmek için fazladan zaman harcadıysanız ve çaba sarf ediyorsanız, muhtemelen bu yıl daha yüksek trafik ve organik aramasıralamaları ile ödüllendirilirsiniz.

2. Sesli arama ve Internet of Things (IoT “nesnelerin interneti” ) Teknolojisi

Akıllı bir hoparlörün var mı? Değilse yakında azınlıkta olabilirsiniz. Bu yılın Eylül ayı itibarıyla Amazon Echo birim satışları tek başına 15 milyondan fazla satışa ulaştı ve Google Home gibi rakipler pazarın da patlamaya yol açıyor. Akıllı hoparlör devriminin şafağı, Siri, Google Now ve Cortana gibi dijital asistanlarla birlikte, insanların arama biçimini kökten değiştiriyor; her zamankinden daha fazla sesli komut kullanıyorlar ve konuşma modellerini mantıklı bir şekilde anlayan ve uygulayabilecek cihazlara alışıyorlar. IoT, patlamayı öngören cesur ve iyimser öngörülere rağmen, yavaşlamıştır, ancak akıllı konuşmacılar, teknolojinin meşruiyetini kanıtlayan ilk bağlama noktasıdır.

 3. En az etkili algoritma değişiklikleri 

Genellikle, hiçbir algoritma güncellemesi resmi olarak duyurulmamış olsa bile, Google’ın algoritmasına bir avuç büyük ve küçük güncelleme geldi. Bu yıl bu desende tuhaf bir durum vardı. Şubat ayında önemli bir sapma derecesi periyodu gösteren belirsiz bir güncelleme vardı. Mart ayında, doğrulanmamış bir güncelleme olan “Fred” de sıralamaları daha da ileri götürdü. Fakat bu güncellemelerden hiçbirinde önemli stratejik değişiklikler yapılmasını zorunlu bulan ne de sıkça tartışılanlar vardı. Şimdilik, Google algoritmasını çoğunlukla olduğu gibi koruyor ve güncellemeleri giderek daha küçük, minimal invaziv ve kademeli olarak ortaya çıkıyor.

4. Arama sonuçlarında “ilgili sorular” ın arttığını gördük

Google, yaygın arama sorgularına daha hızlı yanıt vermek için yoğun çaba sarf ediyor; kısmen tüketici talebi daha okunabilir metin istiyor; kullanıcılar hareket halindeyken arıyor ve sorgularını işlemek için ses tabanlı cihazlara güveniyorlar. Buna göre, “insanlar da soru sorma” dalgalanmaları oldu, hemen hemen her şeyi sorduktan sonra ortaya çıkan akordeon tarzı bir soru sorma konusu. Bu soruların seçimi ve cevapları büyük olasılıkla Google’ın tüm dünyadaki bilgileri toplamak ve dağıtmak için giderek bilgi ile beslenen makine öğrenme algoritmalarının ürünüdür.

5. Anahtar kelime araştırması içeriğin öznelliğine odaklanmaya başlamıştır.

Bu yıl içerik pazarlamacılığının bağlamsal ipuçları üzerinde yoğunlaşıldı. Belirli anahtar kelime kombinasyonlarına odaklanmak yerine, içerik oluşturucuları, içerik hedefinin yanı sıra içerik bağlamını sağlamaya odaklanmıştır. Google’ın içerik kalitesi algoritmaları, içerdiği temel metinden ziyade içeriğinizin arkasındaki niyetin “anlaşılması” için yeterlidir; bu nedenle, objektif olarak belirli standartlara uyan içeriği üretmek artık yeterli değildir. Bu, anahtar araştırmalarını topikal araştırmayla melezleştiren yeni anahtar kelime stratejilerinin geliştirilmesine ve yazmaya daha rahat, konuşmaya yönelik bir yaklaşım geliştirilmesine yol açtı. Bu arada, yazmaya konuşma yaklaşımı sesli araştırmanın hakim olduğu bir dünyada daha faydalıdır, bu nedenle bu strateji uygulayıcıları muazzam fayda sağlamışlardır.

6. Sahte haber akışı, büyük içerik kalitesi revizyonuna neden oldu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, pek çok kişi gördüğü ve okuduğu haber makalelerinin güvenilirliğini merak etti. Buna karşılık, teknoloji sağlayan birçok şirket (Google da dahil olmak üzere), üçüncü taraf gerçek kontrol kuruluşlarıyla ortaklık kurarak ve terfi ettirilen ve dağıtılan içeriğin kalitesini olabildiğince yüksek kalmasını sağlamak için yeni sistemler geliştirerek harekete geçti. Google’ın düşük kaliteli veya desteklenmeyen içerikle ilgili baskıları, içerik kalitesi standartlarını daha da yükseltti ve daha fazla gazeteci ve yazarın atıfları ve kaynakları konusunda ciddiyetle çalışmalarını zorladı.

7. Google egemenliğini sürdürdü

Birkaç yıl önce bana Google’ın çevrimiçi başvuru trafiğinin baskın kaynağı olmayı sürdürecek olsaydınız, “muhtemelen, ancak bu derece değil” diye cevap verirdim. Pek çok SEO uzmanı gibi, diğer alternatiflerin de , özellikle Bing ve DuckDuckGo gibi arama motoru alternatifleri ve Facebook gibi kullanıcı odaklı sosyal medya platformları, Google’ın temel arama trafiğinden pay almaya başladığı alanlardır gibi. Ancak, durum böyle gözükmemektedir; Google, şimdiye kadar olduğu gibi hakim ve hem seçilen arama motoru hem de web üzerinde en çok yönlendirme trafiğinin kaynağı olarak olmaya devam ediyor.


Yorumlar

  • 2018-11-28 - eran diyorki :

    https://www.eturizm.org/ olarak basarılarrr

    • 2018-12-03 - EFSAWEB diyorki :

      Teşekkür ederiz.