2018 Seo Stratejileri
2018 Seo Stratejileri

SEO kesin bir bilim değildir. hatta tam olarak bir bilim değildir. Bununla birlikte, belirli stratejiler sürekli kullanıldığında yüksek sıralamalar elde etme olasılığını büyük ölçüde artar.
Bu stratejilerin ne olduğunu öğrenmek için zaman harcayabilirsiniz. Bu yazı, şu anda kullanmanız gereken en etkili SEO stratejilerinin 12’sini ana hatlarıyla çiziyor. Bunlar kendi deneyimime ve alanındaki en son araştırmalara dayanmaktadır.

1. Mobil arama ve tarama için web sitenizi optimize edin.

Mobil optimizasyon yıllar geçtikçe daha çok önem taşımaktadır. Bununla birlikte, Ekim 2016’da, tüm web taramasının yüzde 51,3’ü için mobil ve tablet pc ile masaüstünü aştı.


Aynı zamanda (Kasım 2016), Google mobil ilk dizini başlattı. Daha önce, Google bir sitenin masaüstü sürümünü tarardı ve bunu birincil arama motoru dizini olarak kullandı. Ancak, bu güncelleme ile Google, bir sitenin mobil sürümünü birincil dizin olarak kullanmaya başladı. Bu, mobil sitenize öncelik vermeniz için bir zorunluluktur.

2. Kaliteli içerik ve kaliteli bağlantı

Linkler yıllardır en önemli sıralama faktörleri arasında yerini almıştır. Google, içerik ve RankBrain güncellemesi ile birlikte içerik ve link kalitesinin en önemli kriterler arasında yeralan faktörlerden biri olduğunu doğruladı ve bunu doğrulayan çoklu sıralama faktörü çalışmaları var.

Yapılan son araştırmalarda, bağlantıların öneminin düşündüğümüzden daha güçlü olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, tek başına bağlantıların düşük kaliteli içerik kullanıldığında yeterli olmadığıda  tespitler arasında.

Google un tavsiyesi  “İçeriğiniz kaliteli değilse, bağlantılar sıralamanıza yardımcı olmaz, öyleyse kaliteli linkler ve kaliteli içerik sıralamalarda yükselmenizi sağlayacaktır.”

3. Sesli arama

KPCB’nin 2016 İnternet Eğilim Raporu’na göre, sesli arama soruları 2008’den bu yana 35 kattan fazla artış gösterdi ve 2010’dan bu yana 7 kattan fazla bir artış sağladı. Raporda ayrıca, Baidu’daki Baş Bilim Danışmanı Andrew Ng, “Konuşma tanıma doğruluğu% 95’den% 99’a kadar yükseldiği için, herkes rahatlıkla her zaman kullanıyor” dedi.

İçeriğinizi sesli arama için optimize ederek hazırlayın.

4. Web sitesinizi zengin yanıtlar için optimize edin

2015 yılından itibaren, tüm sorguların yaklaşık % 20’sinde Zengin Yanıtlar görüntülendi. Bu sayı 2018 ‘de de önemli ölçüde yüksek olacak gibi görünüyor.

İçeriğinizin sektörle ilgili yaygın sorular için gösterilmesini isterseniz, bu sorguları kasten optimize etmeniz hayati önem taşır. Bunu yapmanın bir dizi yolu vardır; bunlara doğrudan yanıt olarak gelen daha derinlemesine bilgileri de dahil olmak üzere içeriğinizdeki soruyu açıkça sormak için, soru & cevap sayfaları oluşturmak için listeler kullanın.

5. Daha kısa URL’ler kullanın

Açıklayıcı, anahtar kelime ile alakalı URL’leri kullanmak yıllarca etkili bir SEO stratejisi olmuştur. Bununla birlikte, bazı araştırmalar daha kısa URL’lerin aslında yüksek sıralamaya neden olabileceğini gösteriyor.

URL ye dahil etmeniz gereken kelime sayısı beş i geçmesin. Google, geçmişte, ilk beş kelimeden sonra herhangi bir kelimenin önemli olmadığını açıklamıştı.

Mümkün olduğunca, URL’nizin ilk birkaç kelimesinde birincil anahtar kelimelerinizi kullanın ve URL’nizin tamamını beş kelimeyle sınırlandırmaya çalışın.

6. Mutlaka lokal seo uygulayın.

Google un mobil cihazlar ve konuma verdiği önem ve mobil aramanın ne kadar arttığını göz önünde bulundurursak, pek çok seo uzmanı nın bugünlerde yerel aramaya önem verdiğini belirtmek hiç de şaşırtıcı değil.

İşin Google tarafında da yerel arama güncellemeleri daha yüksek. Bu, hem ciddi bir güncelleme hem de tüm testler için stratejik bir sebep gibi görünüyor.

İşletmeniz yerel bir yapıya sahipse, 2018’de web sitenizi yerel arama için optimize etmeniz şarttır. Müşterilerinizden birçoğu yerel işletmeleri, ürünleri ve bilgileri bulmak için mobil cihazlara yöneldikçe, web sitenizde yerel anahtar kelimeleri kullanmak zorunluluktur.

7. Kullanıcı deneyiminin geliştirilmesine odaklanın.

Yıllardır, kullanıcı deneyimlerinin iyi bir sıralamaların anahtarı olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi metrikleri (tıklama oranları, hemen çıkma oranı vb.) arasındaki bağlantı daima birbiri ile ilişkilidir. Moz bloğunda yayınlanan yakın tarihli bir araştırmada, yüksek sıralamaların SERP’lerdeki diğer sayfaların beklenen TO’sunu yendikleri doğrudan bir bağlantıyı gösteriyor.

Diğer bir deyişle, içeriğiniz SERP’lerde görünüyorsa ancak tıklamalar açısından diğer sonuçlardan daha üstün değilse, sıralamalarda uzun süre tutunamayabilirsiniz.

TO’larınızın güçlü kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, seçtiğiniz anahtar kelimeler için meta verilerinizi optimize etmektir. Unutmayın: Başlık ve açıklama, SERP’lerde reklam metniniz olarak hareket eder ve görüntüleyenler le etkileşime girip tıklamalar için onları teşvik eder.

8. İçeriğinizde ilgili anahtar kelimeleri kullanın

Anahtar kelime araştırması halen SEO’nun kritik öneme sahip bir yönüdür. İdeal olarak, ana konunuza anlamsal olarak bağlı ifadeler arayın. Örneğin, siyah orman pastası yapmakla ilgili bir blog yazısı yazarsam, büyük olasılıkla “kiraz”, “çikolata” ve “krem şanti” gibi kelimeleri kullanmam gerekecek.

Bu kelimeleri kullanmak, Google’a konuyu kapsamlı bir şekilde kapsadığımı ispatlayacaktır. Ayrıca, çok daha dengeli ve ayrıntılı bir makaleme sahip olduğum anlamına gelir ki bu da kullanıcı deneyimi için harika bir durumdur.

9. Daha uzun içerik yazın ama saçmalamayın

Sıralamaların artmasına neden olan içerik uzunluğunun değil, içerik kalitesinin olduğu son güncellemeler de ortaya çıkıyor. “Hedef her her zaman için çooook uzun bir içerik yazmak için saçmalamak değil. Kaliteli derinliği olan anahtar kelimeler ile optimize edilmiş içerik yazmak olmalıdır.

Bugüne kadar yapılmış olan hemen hemen her güncelemede, daha uzun içerik ve daha yüksek sıralamalar arasında bir korelasyon görülüyor.Sektörel bir site iseniz ve yeterikadar kaynağa sahip değilseniz ortalama 300 -350 kelimelik derinlik içeren içerikler yeterli gelebilir. İçeriğinizin otoriter olmasını istiyorsanız, standart blog yayınları için en az 500 kelime öneririm.

10. Sitenizi hızlandırın

Google yıllardır, hızlı bir siteye sahip olma gereksinimini vurguluyor. Bununla birlikte, site hızının 2018’de daha önemli bir sıralama faktörü olacağını düşünüyoruz.Eylül ayında Google, özellikle mobil cihazlarla ilgili olarak hızın önemini vurguladı: “Yavaş yüklenen siteler kullanıcıları rahatsız ediyor ve yayıncıları olumsuz yönde etkiliyor. Sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğinden emin değil misiniz? Öğrenmek için Google’ın PageSpeed ​​Insights Test’i kullanın.

11. İçerik otoritesi

Uzun, kapsamlı içerik yazıyorsanız, zaten bunu başarma şansınız yüksek. Bununla birlikte, anahtar kelime stratejisi çok önemli. 1 milyon arama sonucunun yakın tarihli bir analizinde, kapsamlı içeriğin daha sığ içeriğe oranla daha otoriter olduğu tespit edildi.

Belli bir konuyu kapsamlı bir şekilde anlatan sayfaların, belirli bir anahtar kelime için yüksek düzeyde optimize edilmiş daha kısa içerikten daha fazla otoriter olduğu tespit edildi . Kapsamlı içerik belirli bir anahtar kelimeyi hiç kullanmamış olsa bile.

12. Kullanıcı ne istediğine odaklanın

Yazımızda anahtar kelimelerin kullanımındaki değişimden bahsettik, ancak bir adım daha ileri gidelim. Anahtar kelimeler ve sıralamalar arasındaki bire bir ilişki artık ortadan kalktığından veya en azından önemli ölçüde azaldığından, artık kullanıcı ne istediğine odaklanın.

Bu, belirli anahtar kelimelere değil, aynı kelimelerin ve cümlelerin ardındaki anlam ve motivasyona odaklanacağı anlamına gelecektir. İnsanlar aslında bu sorguları kullandıklarında ne arıyorlar? Oldukça alakalı ziyaretçileri çekmek için hangi uzun cümlelerini kullanmalıyım? Dönüşümleri artırmak için değil yalnızca trafiği sağlamak için hangi anahtar kelimelere odaklanmalıyım?

Bu listeye eklemek istediğiniz stratejiler varsa yoruma ekleyebilirsiniz.