SEO
SEO

SEO Nedir? 5 Aşamada SEO Nasıl Yapılır? 

SEO, internet üzerinde siteleri bulunan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken işlemler bütünüdür. Bireylerin kullandığı tarayıcılar değişiklik gösterse de özellikle Google üzerinde uygulamalar fazlaca yapılır. Sitesi bulunan bireylerin rakiplerinin önüne geçebilmek ve Google gibi tarayıcılar tarafından onaylanabilmek adına bazı kurallara uyumlu olması gerekir.

 

SEO Nedir?

SEO Nasıl Yapılır?

1- Rakip Sitelerden SEO Örnekleri İncelemek Gerekir

2- Site içi Çalışmalar Gerçekleştirilmeli

3- Anahtar Kelime Araştırması Yapılmalı

4- Backlink Çalışmaları ile Desteklenmeli

5- Gerektiği Durumlarda Reklam Çalışmaları Yapılmalı

Google SEO Çalışmaları Neden Yapılmalı?

SEO Hizmeti Nasıl Alınır?

Bireysel SEO Eğitimi Uygulama için Yeterli mi? Neden SEO Uzmanı ile Çalışılması Gerekir?

İnternet artık milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir araç haline gelmiştir. Ticaret, bilgi alımı gibi çeşitli işlemlerin bu alana kayması da aslında ciddi bir rekabeti beraberinde getirmiştir. Başta satış bazlı e-ticaret siteleri olmak üzere blog siteleri de ön plana çıkabilmenin yollarını aramaktadır. Halbuki arama motoru optimizasyonu sayesinde sıralamaları ve siteyi iyileştirmek mümkündür. 

 

SEO Nedir? 

En kısa tanımıyla başta Google olmak üzere arama motorlarında bir şekilde web sitesinin öne çıkması, web sitenizin arama esnasında diğer sitelerin önüne geçebilmesi adına yapılan işlemlerdir. Bahsedilen arama motoru optimizasyonu olarak dilimize çevrilmektedir. Sitenin arama motorları tarafından algılanması ve daha üst sıralarda yer alması adına gerçekleştirilir. 

Araştırmalar sonucunda arama motoru sonuç sayfasında farklı siteler ortaya çıkmaktadır. SEO çalışmaları tam da bu noktada önem kazanmaktadır. Diğer sitelerden daha değerli hale gelebilmek adına site dışı ve site içi çalışmalarla desteklemeler gerekir. Sadece arka planda değil, anahtar kelime araştırması yapılarak içeriklerinde belirli düzenlerde yazılması şarttır. Tüm bu işlemler ‘search engine optimization’ olarak adlandırılır. 

SEO Nasıl Yapılır?

Önemi anlaşıldıktan sonra merak edilen sorulardan birisi arama motoru optimizasyon çalışması nasıl yapılır yönünde olmaktadır. Kısaca SEO çalışması nasıl yapılır sorusuna yanıt verebilmek oldukça zordur. Zira bir web sitesinin içi-dışı seo çalışması sayesinde düzeltilmesi gerekir. Böylece arama motorlarının dikkatini çekerek çalışmalar sonuç verecektir. 

1- Rakip Sitelerden SEO Örnekleri İncelemek Gerekir 

Rakip analizi sektör ne olursa olsun büyük önem taşımaktadır. Başta, e-ticaret siteleri olmak üzere hizmet ya da ürün satışı yapmayan blog sitelerinde de gerçekleştirilmelidir. Rakibin backlink aldığı siteler, üzerinde çalıştığı anahtar kelimelere bakılmalıdır. Sadece yaptıkları değil öne geçebilmek adına yapmadıklarına da yoğunlaşmak gerekir.

2- Site içi Çalışmalar Gerçekleştirilmeli

Site dışı ve içinde arama motoru optimizasyonu çalışmaları değişiklik gösterir. Site içinde yapılabilecek çalışmalar genellikle site hızının arttırılması ve içeriklerle alakalıdır. Özellikle günümüzde mobil kullanımın arttığı düşünüldüğünde okuyucu ya da müşterilerin mobil görünümde sitede daha uzun kalabileceği yöntemler bulunarak uygulanmalıdır.

3- Anahtar Kelime Araştırması Yapılmalı

Anahtar kelime çalışması SEO hizmeti kapsamında olmazsa olmazlardan birisidir. Her ne kadar site hızlı, mobile uygun ya da kaynak olarak çalışmakta zorluk çekmese de içerik oldukça değerlidir. Reklamlar ile kısa sürede Google gibi tarayıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Fakat uzun vadede sitenize değer katacak olan tarayıcı kurallarına uyumlu makaleler olmaktadır. 

4- Backlink Çalışmaları ile Desteklenmeli

Başta Google olmak üzere diğer tarayıcılarda da backlink çalışmaları oldukça değerlidir. Farklı sitelerden sitenize değer katacak linklemeler yapılmaktadır. Bu kimi zaman belirli bir ücret karşılığında gerçekleşirken kimi zaman SEO uzmanı tarafından farklı formatlarla sağlanır. Backlink olmadan bir optimizasyon düşünülemez. 

5- Gerektiği Durumlarda Reklam Çalışmaları Yapılmalı

Uzman tarafından anahtar kelime analizi yapıldıktan sonra reklamlar çıkılabilir. Özellikle e-ticaret sitelerinde rakiplerin önüne geçebilmek adına reklam çalışmaları yapılabilir. Her zaman uygulanmak zorunda değildir. Faydalarından bahsetmek oldukça mümkündür. Sıfırdan kurulan bir site için katkıları oldukça fazladır. 

Google SEO Çalışmaları Neden Yapılmalı? 

Ortaya koyulan işlemlerin değer görmesi ve karşılık bulması adına bu hizmeti satın alınmalıdır. İlk defa internet sitesi kuracak kişilerin özellikle alanında uzman bireylerden destek alması gerekir. Aksi durumda rakiplerin önüne geçemez arama sonuçlarında yer alamaz. 

SEO Hizmeti Nasıl Alınır? 

SEO uzmanı aracılığıyla dilediğiniz tüm arama optimizasyonu işlemlerinizi rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Bunun için alanında uzman bir isim ya da firma tercih etmeniz gerekecektir. Efsa Web, bahsedilen bu avantaj yaratacak işlemler sırasında size profesyonel hizmet vermektedir. Siz de sitenizin daha çok ön plana çıkması adına iletişime geçebilirsiniz. 

Bireysel SEO Eğitimi Uygulama için Yeterli mi?  Neden SEO Uzmanı ile Çalışılması Gerekir? 

Bireysel olarak bu konuda eğitim alınabilse de işlemler/uygulama sırasında aksilikler ortaya çıkabilmektedir. Geri dönülemez işlemlere yol açmamak ekstra maliyet çıkarmamak adına bir uzmana başvurmak her zaman doğrudur. Arama motoru optimizasyonu hizmeti her ne kadar sabır ve zaman gerektirse de bireysel işlemlere göre daha hızlı sonuç alabilirsiniz. 

Sahip olduğunuz web sitesinin arama motorlarında daha ön plana çıkması adına siz de işi bilenle, Efsa Web ile iletişime geçebilirsiniz.